Masser af spændende aktiviteter på Isaberg - hele året!
Isaberg ligger midt i Smålands smukke natur, og tilbyder et væld af gode oplevelser og masser af spændende aktiviteter.
Ferie- og fritidscentret Isaberg ligger vidunderligt mellem Isabergstoppen og Algustorpasøen i det vestlige Småland, tæt på skov og sø. Netop skoven og vandet er væsentlige elementer i langt de fleste af de mange aktiviteter, vi tilbyder.
Vort feriecenter har 72 velindrettede og komfortable feriehuse med enten egen husholdning eller hotelservice og morgenmad i vores restaurant "Höganloft". Vores populære 4 stjernede campingplads har 72 standpladser med både el-udtag og kabel-TV.
Sommerferie eller en ekstra miniferie i foråret eller efteråret
På Isaberg har I alle muligheder for en hyggelig og aktiv ferie, for hos os findes de fleste aktiviteter stort set lige udenfor døren. Her kan I vandre, sejle i kano eller kajak, spille golf, cykle eller gøre andre ting, der både giver god motion og udfordrende spænding. Nu kan I også møde skovens konge i Isaberg Moosepark.
Vinterferie
Isaberg er Sydsveriges største vintersportssted med hele 10 pister. Her er pister for alle, fra de letteste grønne til de mest udfordrende sorte. Børnene har deres helt eget område med to lette pister og "tallerken"-lifter; vort børneområde ligger dejligt tæt på vores varmestuer og servicefaciliteter.
Isaberg har et ultramorderne system af snekanoner, der sammen med lys ved alle pister sikrer en lang sæson. Liftsystemet er velfungerende og sikrer jer mest mulig tid ude på pisterne. Ude i terrænet er der flere varmestuer, og midt på området ligger Isabergshytten med café; perfekt til en pause.
Her er mere end 6 km. velpræparede pister med op til 150 m. højdeforskel - højst i hele Sydsverige. Her er mere end rigeligt til en både hyggelig og udfordrende ski-miniferie.
Læs mere her: www.isaberg.com



Find foto på kort
